Magyarországon a kerékpáros fejvédő, azaz a bringás bukósisak (figyelem: nem „kalap” vagy „sapka”!) egyetlen esetben kötelező a KRESZ szerint, de minden egyes megtett méter esetében ajánlott.
A sisak viselése egyetlen esetben – lakott területen kívül, 40 km/óra sebesség felett – kötelező, de minden esetben ajánlott. Sokan mégsem szeretik felvenni a fejvédőt, például mert kényelmetlennek érzik viselését, ami sokszor akár igaz is lehet – de egy kis segítséggel mindenki ki tudja választani a számára megfelelő sisakot. Lássuk, milyen szempontokat kell figyelembe venni!
Sisakvásárlásra a legjobb analógia a cipővásárlás:
- Szín | Ez nem vicc, valóban ez az egyik legfontosabb dolog; a cipőboltban is azt a cipőt vesszük le a polcról, amelyik tetszik. Akinek nem tetszik a sisak, amit viselnie kellene, abban rögtön lesz egy ellenérzés a dologgal szemben.
- Kényelem | Illeszkedjen a sisak a viselőjének fejformájához; kényelmetlen cipőt sem fog senki megvásárolni.
- Megfelelő méret | A kerékpáros sisakok különböző méretekben készülnek, amelyek a fejkörméretet veszik figyelembe, és XS/S/M/L/XL jelölésekkel segítenek eligazodni a gyártók a méretek között. Ahogy cipőből sem veszünk 42-es lábhoz 40-es vagy 44-es méretűt, úgy a fejvédőből is ki kell választani a megfelelő méretet.
- Szellőzőnyílások mérete, száma | A több jobb: a több, nagyobb méretű szellőzőnyílás növeli a kényelemérzetet. Érdemes figyelni arra is, hogy legyen bogárháló a sisakban, így elkerülhetjük a nemkívánatos vendégeket a fejvédő alatt.
- Szabványoknak való megfelelőség | A CE jelzést vagy az EN1078-es szabványnak való megfelelőségre utaló jeleket kell keresni a sisak belsejében.
- Szavatossági idő | A sisak belsejében megtalálható a gyártás ideje (év, hónap); ez azért fontos, mert a gyártól általában 5-7 éves időtartamra ígérik a megfelelő védelmet. Ez azért van, mert a sisak anyaga idővel elöregszik, és ettől kezdve nem nyújt teljes körű védelmet.
A sisak megfelelő beállítása a következő fontos lépés:
- Csak megfelelő méretű sisakot lehet jól beállítani!
- A fejgyűrűt úgy kell beállítani, hogy ne legyen se túl szoros, se túl laza; ha előredöntjük úgy a fejünket, hogy a sisak nincs becsatolva, és nem esik le, akkor jól van beállítva a fejgyűrű.
- A szíjaknak V alakban kell összeérniük mindkét oldalon a fül alatt.
- Csak a becsatolt sisak véd meg egy nagyobb fejsérüléstől! A csatot bekapcsolva úgy érdemes beállítani a szíjat, hogy a szíj és állunk között egyujjnyi hely maradjon.
Megfelelően van beállítva a sisakod? Próbáld fel, nézz a tükörbe, és ha valami nem stimmel, javítsd ki! Fontos, hogy mindig jó példát mutassunk a gyerekeknek, így mindig vegyél fel sisakot bringázáshoz, és a sisak legyen is megfelelően beállítva.