Akárhogyan is közlekedünk (gyalogosan, kerékpárral, valamilyen járművel), mindig van néhány olyan dolog, amire a szabályokon túl is fel kell készülni. Nézd meg jól az alábbi képet, és jelöld be, hogy helyesen viselkednek-e a gyalogosok, vagy sem!
A közlekedés során több érzékszervünkre is szükség van. A látásunkra és a hallásunkra is támaszkodnunk kell ahhoz, hogy biztonságban legyünk. Mindkettő segít az eligazodásban!
Ezért fontos, hogy gyaloglás, kerékpározás vagy tömegközlekedés során semmi ne vonja el a figyelmünket a közlekedésről, utazásról. Különösen lényeges ez akkor, amikor átkelés során az úttestre lépsz!
Mi vonhatja el a figyelmedet? Például az, ha a telefonodat nézed gyaloglás közben, vagy fülhallgatóval zenét hallgatsz, és nem hallod meg a közeledő gépjármű, esetleg megkülönböztető jelzést használó jármű érkezését, és figyelmetlenül lelépsz az úttestre. Ezeket a tevékenységeket függeszd fel útközben, és mindig a közlekedésre koncentrálj! Az is gondot okozhat, ha a kapucni van rajtad, és nem látsz ki alóla rendesen.
Megkülönböztető jelzést használó járművek
Ha nem látod, vagy nem hallod jól a környezetedet, akkor is problémát jelenthet például, ha mentőautóval, rendőrautóval vagy tűzoltóautóval találkozol, melyek bajba jutott emberek segítségére sietnek, életet, személyt, vagyont mentenek. Annak érdekében, hogy minél hamarabb a célállomásra érkezhessenek fény- és hangjelzést használhatnak. Ilyenkor a többi közlekedővel, járművel, gyalogossal szemben egyaránt elsőbbséget élveznek: a járműveknek félre kell húzódniuk, hogy szabad utat engedjenek a számukra.
- Ha gyalogosként ilyen jármű érkezését hallod és látod, akkor még a zebrán is meg kell adni számukra az elsőbbséget, függetlenül attól, hogy esetleg épp zöldet mutat neked a lámpa. Vagyis el kell engedned őket, mielőtt átkelnél az úttesten.
- Ne feledd, a megkülönböztető jelzést (fény- és hangjelzés együtt) használó járműveknek minden esetben, minden közlekedővel szemben elsőbbségük van!
Fontos! Tilos az úttestre lépni, ha már meghallod a megkülönböztető jelzést használó jármű szirénáját! Akkor sem indulhatsz át a túloldalra, ha neked van elsőbbséged, és úgy véled, még épp átérnél! Meg kell várnod, hogy a jármű elhaladjon előtted!
Láthatóság
Biztos te is tapasztaltad: nem mindegy, hogy világosban vagy sötétben, napsütéses időben vagy esős, ködös, esetleg hóval, jéggel borított utakon közlekedsz. Az időjárás befolyásolja a közlekedés biztonságát.
- Esős, csúszós időben a járművek fékezéskor nehezebben állnak meg, és a gyalogosok is könnyebben megcsúszhatnak.
- Csapadékos, ködös időben - ahogy sötétedés után is mindig - rosszabbak a látási viszonyok: nehezebben látják egymást a járművezetők és a gyalogosok. Ilyen esetekben csak az óvatosság, az egymásra figyelés és a láthatóság biztosítása adhat védelmet.
- Mi segít gyalogosként, hogy jól látható légy? Az, ha élénk színű, világos ruhát hordasz, ha fényvisszaverő pántot, fényvisszaverő matricát vagy láthatósági mellényt viselsz.
Ne feledd, sötétedés után, valamint esős, ködös időben és havazáskor légy mindig sokkal óvatosabb és körültekintőbb! Viselj jól látható öltözéket!
Mely eszközök, felszerelések segítik a láthatóságot? Jelöld a megfelelő választ az alábbi képen!
Nézd meg jól a képet! Mit veszel rajta észre?
Ha gyalogosként közlekedsz, mindig jól láthatónak kell lenned, amikor át szeretnél kelni az úttesten, hogy a járművek vezetői időben észrevegyenek, és időben meg tudjanak állni.
- Fontos, hogy olyan helyen kelj át az úttesten, ahol jól látható vagy, nem takar el egy oszlop, fa, álló jármű a többi közlekedő szeme elől.
- Mindig keress olyan helyet, ahol semmit nem takar el járművek vezetőinek szeme elől.
- Soha ne kelj át az úttesten közvetlenül a megállóban álló busz előtt vagy mögött, mindig várd meg, amíg az elhagyja a megállót!