Inspiráció és térképek

A kerékpártúra minden esetben annak tervezésével indul, majd folytatódik a megszervezéssel a terv alapján, és ezt követi a megvalósítás. Ennek megfelelően egy kerékpártúra (főként abban az esetben, ha többnapos túráról van szó, nagyobb csoporttal) tulajdonképpen akár már hónapokkal korábban megkezdődik a túravezető számára a tervezési és szervezési folyamattal.

ár a Bringásvándor program egyik nagy előnye a táborvezetők számára, hogy az érkezéstől a távozásig minden meg van szervezve, mind a programkoordinátor MAKETUSZ, mind pedig a képzés szervezői fontosnak tartják azt, hogy a leendő táborvezetők rendelkezzenek alapvető kerékpáros túratervezési és túraszervezési alapismeretekkel. Egyfelől azért, mert mindannyian bízunk abban, hogy aki elvégzi jelen képzést, az nem feltétlenül a csak a Bringásvándor program keretében fog kerékpártúrára vinni gyerekeket, hanem például maga is kedvet kap kerékpáros osztálykirándulás, vagy egyéb hosszabb-rövidebb túrák szervezéséhez a diákoknak.

Egy kerékpártúra megtervezése egy összetett, ugyanakkor némi rutint megszerezve a témában nem egy kifejezetten nehéz feladat. A túratervezés során számtalan változóra kell tekintettel lenni, amelyek megválaszolását követően, ha nem is alakul magától az útvonal, de annak váza készen áll majd arra, hogy konkrét túraútvonal szülessen belőle. Ilyen tényezők lehetnek a következők:

  • túravezető személye (kiválasztása);
  • a túrán résztvevők összetétele;
  • a túra célja (hová, miért);
  • földrajzi szempontok: domborzat (szintemelkedés), időjárás stb.;
  • a túra útvonala, időtartama;
  • közlekedés;
  • szálláshely(ek);
  • várható költségek felmérése;
  • védett, zárt területekre engedélyek beszerzése.

A fentiek nagyrészt meghatározzák a túraútvonalat, és ezek együttes feldolgozása fogja meghatározni a túratervet, ami alapján elkészíthető a túrakiírás.

Manapság már rengeteg különféle honlap, applikáció, szolgáltató, blog stb. kínálja széles palettáját a túraajánlóknak, saját beszámolóknak, szervezett túráknak – ezek (ügyesen használva) mind-mind jó kiindulópontokat jelenthetnek a jobbnál jobb ötletek gyűjtéséhez a saját túra tervezéséhez. Lássunk ezek közül néhányat!

Természetjáró honlap és alkalmazás

A Magyar Természetjáró Szövetség www.termeszetjaro.hu oldalon (és a Természetjáró appban) elérhető szolgáltatása sok mindenben tudja segíteni az önálló túra megtervezését. A menüben egyfelől rá lehet kattintani a Kerékpártúrák gombra, ahol az MTSZ szerzői által szerkesztett részletes kerékpáros túraajánlók közül lehet válogatni, másfelől lehetőség van például rengeteg látnivaló között böngészni (szintén részletes leírásokkal, árakkal, nyitvatartási időkkel stb.), amely szintén kifejezetten nagy segítség lehet a túratervezés során. A Természetjáró honlapon és alkalmazásban elérhető a túratervező funkció is. (Az alapvető funkciók ingyenesen elérhetőek, de az összes beépített funkció használatához előfizetés szükséges.)

Turista Magazin

A Turista Magazin szintén a Magyar Természetjáró Szövetség kiadványa, illetve online felülete. A print kiadványban (újságban) korábban rendszeresen jelentek meg kerékpáros túraajánlók, amelyeknek később egy része helyet kapott a Természetjáró oldalon, illetve az említett online felületen is, ahol számos egyéb bringatúra részletes leírása is megtalálható.

Holkerekparozzak.hu

A www.holkerekparozzak.hu oldalon számos túraajánlót lehet találni, azonban ezek többsége jóval kevésbé kidolgozott, mint a fenti oldalakon találhatóak, ennek ellenére ötleteket innen is lehet gyűjteni.

Mozgásvilág

A https://www.mozgasvilag.hu/ egy outdoor sportokkal foglalkozó gyűjtőoldal, ennek megfelelően kidolgoztt kerékpártúrákat is lehet találni szép számmal az oldalon – ismét egy jó lehetőség inspirálódni.

Bikemap

A fentiektől eltérően a Bikemap egyrészt nem egy magyar honlapot takar, másfelől jellemzően nem is fogunk részletesen kidolgozott túraajánlókat találni itt. Ötleteket gyűjteni mégis lehet innen is, hiszen a felhasználók által publikussá tett útvonalak között lehet böngészni akár a térképen (https://web.bikemap.net/), akár egy-egy régióra vagy településre keresve. További előnye az oldalnak, hogy útvonaltervezésre is lehetőséget ad. (Az alapvető funkciók ingyenesen elérhetőek, de az összes beépített funkció használatához előfizetés szükséges.)

Térképek

Bárhol, bármilyen útvonalat szeretnénk tervezni, ahhoz szükség lesz egy – online vagy papíralapú – térképre. Ahhoz, hogy a (kerékpáros) túravezető a térképet megfelelően tudja használni akár tervezéshez, akár a terepi tájékozódáshoz, alapvető térképolvasási ismeretekkel kell rendelkeznie, amihez a következő részben kívánunk segítséget adni. Azoknak, akik szeretnének jobban elmélyülni a témában, például a Zöld kalandra fel! című kötet vonatkozó fejezeteit ajánljuk, amely elérhető online is: https://vmek.oszk.hu/00100/00149/html/zk03.htm#3.1.5.

A térképekkel való ismerkedést kezdjük egy párosítós játékkal: milyen színűek rendszerint az egyes terepi térformákat megjelenítő térképi jelek?

vizek

feliratok, nevek, mesterséges tereptárgyak

kék

barna

zöld

piros

domborzat

határok, jelzett turistautak

növényzet

fekete

A térkép a (föld)felszín ábrázolása, annak arányosan kicsinyített, saját jelkulcskészlettel (térképi jelek) felülnézeti rajza, amely rendszerint északi tájolású, azaz a térkép felső széle irányában van az északi irány. A térkép méretaránya jelzi, hogy a valóságnál hányszor kisebb, azaz milyen arányban kicsinyített az ábrázolt felszín. Az 1:60000 jelölés azt jelenti, hogy a térképen mért 1 centiméter távolság a valóságban 60000 centiméter (600 m), vagyis a valóságosnál hatvanezerszer kisebb a térképi ábrázolás. KEMENESHÁT turistatérkép / tourist map Preview 2

A terepen megtalálható természetes térformákat (domborzatot), növényzetet (pl. erdő, mező, szántóföld, gyümölcsös stb.), vizeket (állóvizek, vízfolyások stb.) és a mesterséges (ember alkotta) tereptárgyakat térképjelekkel ábrázoljuk. Minden tereptárgyat (főleg papírtérképen) lehetetlen jelölni, így a térkép jellege, méretaránya határozza meg, hogy mi kerül rajta ábrázolásra (pl. autóstérkép, turistatérkép, kerékpáros térkép stb.). A térképjelek térképtől függően sokfélék lehetnek, és egymástól kis mértékben különbözhetnek egy-egy térkép esetében, de szinte minden térképen találhatunk jelmagyarázatot, ami megkönnyíti az térképi jelek értelmezését.

A domborzatot szintvonalakkal (egyenlő magasságú pontokat összekötő görbe vonalakkal) ábrázoljuk, amelyek a turistatérképeken általában 10-20-25-50 méterenként követik egymást. Egy hegyoldal, illetve egy út meredeksége a térképre pillantva egyértelműen kirajzolódik: minél sűrűbb szintvonalakat látunk, annál meredekebb egy hegyoldal, illetve a derékszöghöz minél közelebbi szögben metszi az út a szintvonalakat, annál meredekebb a valóságban.

A térképeken az egyes térformákat, tereptárgyakat különböző színekkel szokás ábrázolni. Ez részben eltérő lehet különböző térképek esetében, de például a következő párosítás többé-kevésbé általánosnak mondható:

  • zöld – növényzet
  • kék – vizek
  • barna – domborzat
  • piros – határok, jelzett turistautak
  • fekete – feliratok, nevek, mesterséges tereptárgyak

A térképeken számos számmal is találkozhatunk, úgy mint:

  • a szintvonalakra írt számok a tengerszint feletti magasságot fejezik ki (a számjegyek alsó része a lejtő irányába mutat)
  • a magassági pontoknál kiírt fekete számok szintén a tengerszint feletti magasságot mutatják
  • nagyobb tavak, folyók, tengerek mélységét kék számok fejezik ki (az egyenlő mélységű pontokat összekötő vonalakon lévő számok alsó része a nagyobb mélység felé mutat)

Melyik holnapon lehet megtekinteni az alábbiak közül a hazai kerékpáros infrastruktúra elemeit? (Több jó válasz lehetséges)

merretekerjek.hu
google.maps.com
kenyi.kozut.hu
bikemap.net

Milyen útszakasz tekinthető alacsony forgalmúnak az alábbiak közül? Az átlagos napi forgalom … jármű alatt van.

1000
5000
3000
2000

A túraútvonal tervezésekor figyelembe kell venni… (Több jó válasz lehetséges)

a jelentkezők érdeklődési körét
a túra időtartamát
a jelentkezők erőnlétét
földrajzi szempontokat

0 / 5

pontot gyűjtöttél össze

Jelvények

badge
badge
badge