Hogyan öltözzünk bringázáshoz?

A kérdés jó, de megelőzi egy másik kérdés: pontosan milyen célra is szeretnénk éppen használni a bringát?

FIGYELEM! EZ A TARTALOM EGY BEMUTATÓ, NEM AZONOS A KERÉKPÁROS VÁNDORTÁBOR-VEZETŐ KÉPZÉS TANANYAGÁVAL!

A kerékpáros vándortábor-vezető pedagógus-továbbképzési program tananyaga itt érhető el a képzésre regisztrált felhasználók részére: https://bringasuli.hu/hu/teacher/elearning/15/1/1.

Városi tekerés? Könnyű karika a családdal vagy barátokkal szombaton délután? Egész napos túrázás? Sportcélú bringázás? Mindegyik felhasználási területre más és más ruházatot érdemes felvenni.

  • Akármikor és akármire szeretnénk használni a kerékpárt, néhány alapelvet mindenképpen érdemes figyelembe venni:
    • A ruházat mindig legyen kényelmes, bringázásra alkalmas, azaz például ne nehezítse a le- és felszállást egy rugalmatlan anyagból készült nadrág.
    • A lábbeli talpa ne legyen teljesen sima, mert az nem fog rendesen tapadni a pedálon, így minduntalan fennáll a veszélye annak, hogy lecsúszik a láb a pedálról, akár balesetveszélyes helyzetet is okozva ezzel. A hosszú cipőfűzőt is érdemes mellőzni, de legalább elrejteni a cipőben. Papucsban, szandálban ne kerékpározzunk!
    • A nadrág, szoknya, egyéb alsóruházat ne legyen túl bő, mert a hajtásrendszer bekaphatja az anyagot, ami egyrészt rögtön tönkre is megy, másrészt pedig balesetveszélyes helyzet is kialakulhat így.
    • Ajánlott a szemüveg viselése (főleg sportolás közben) a rovarok, felverődő kavicsok, levegőben szálló por ellen.
    • Legyen könnyű, jól variálható a ruházat (főleg szabadidős vagy sportcélú bringázás esetében).
    • Készüljünk fel az eső és szél elleni védelemre is szükség esetén.
    • Rossz időben fokozottan kell figyelni az ízületek védelmére, illetve a kéz melegen tartására. A kesztyű viselése egyrészt a komfortérzetet is növeli, másfelől pedig elgémberedett, lefagyott ujjakkal nehéz a fékkar vagy a váltókarok használata.
    • Télen a pamut ruházat nem megfelelő (hosszabb) bringázáshoz - meleg ugyan, de kifejezetten jó a nedvszívó képessége, így az izzadságot magába szívja, és nem is ereszti ki utána.
  • Városi bringázás | A városban megtett távok jellemzően viszonylag rövidek (3-5 km), és ha az ember nem egy versenybringával akar közlekedni, akkor tulajdonképpen bármilyen ruházat szóba jöhet. Egy dolog nagyon fontos: a ruházat legyen kényelmes, a sok le- és felszállást ne nehezítse. Hűvösebb időben még a rövid városi távokon is fontos az ízületek védelme, illetve a kéz melegen tartása.
  • Szabadidős kerékpározás | Szinte bármilyen ruházat megfelel, ami egyébként szabadidős tevékenységhez, könnyű sportoláshoz megfelel - persze a fent felsorolt általános szempontokat is figyelembe véve. A túra hosszától függetlenül érdemes kipróbálni a kerékpáros nadrágot - a bélés bár furcsa lehet elsőre, valóban sokat tud segíteni.
  • Sportcélú bringázás | A kerékpáros nadrág, kerékpáros mez alapfelszerelés ebben a kategóriában - nem véletlenül vannak pontosan úgy kialakítva, ahogy azt láthatjuk. A középen bélelt kerékpáros nadrág - bár csodákra persze nem lehet számítani - kényelmesebbé teszi a tekerést. A kerékpáros mez előnyei közé tartozik a hátán található zseb (elfér egy kis harapnivaló, a telefon, pénztárca stb.), a zárt kialakítás (nem tud berepülni pl. valamilyen rovar a mez alá), illetve a testre feszülő szabás (nem lobog, így nem akad be semmibe, és van, akinek a picit kisebb légellenállás is fontos lehet).

Ami kifejezetten a Bringásvándor tábort (és bármilyen egyéb kerékpártúrát) illeti, érdemes megfontolni, hogy 5-6 napon keresztül minden nap nyeregbe ül a csapat. Erre kell felkészülni a ruházattal is, az alábbiak szerint:

  • Kifejezetten ajánlott a kerékpáros nadrág – ugyanakkor az is, hogy a bringás nadrágnak ne ez legyen ez első útja. Inkább derüljön ki egy próbatúra során, hogy a kiválasztott nadrág nem kényelmes, mint az egyhetes vándortábor első napján.
  • A könnyen variálható, minden lehetséges időjárási körülményt figyelembe vevő ruházat is alapkövetelmény, azaz mindenkinél legyen kényelmes és praktikus ruházat eső esetére (esőkabát), hidegebb idő esetére (minél kisebb helyen elférő pulóver, melegítő) stb.
  • Ajánlott kerékpáros kesztyű viselése, egyfelől mert kényelmesebbé teheti a kormány fogását, másfelől egy esetleges bukás esetén védi a bringás tenyerét. Túravezetőként a hosszúujjú kesztyű ajánlott (még nagy melegben is valamilyen vékonyabb verzió), amivel műszaki hiba esetén akár a láncot is meg lehet ragadni.
  • Ajánlott a szemüveg viselése a rovarok, felverődő kavicsok, levegőben szálló por ellen.
  • Papucs, szandál mindenképp kerülendő, a zárt cipő viselése alapvető elvárás egy kerékpártúra során.

A fentieken felül általában kerékpártúrához, sportoláshoz ajánlott kerékpáros ruházat viselése:

  • A lábfejet tekintve az ideális megoldás a (kerékpáros) sportzokni, hiszen valamennyire tartja is a lábfejet, és az izzadságot is elvezeti. Legalább ennyire fontos a kényelmes cipő, ami jól tartja a lábat, és télen megfelelően meleg. A téli cipő valamelyest helyettesíthető kamáslival is, de utóbbi hidegebb időjárás esetén nem fog tökéletes védelmet nyújtani, és ezáltal a komfortérzet is csökken. A kerékpáros cipők jelentős részének talprészére felcsavarozható a stopli, amelynek segítségével valamilyen pedálhoz lehet kapcsolódni - ennek megfelelően a cipő talpa is általában merev, segíti az erő átadását a pedál felé.
  • A kerékpáros nadrágok lehetnek rövidnadrágok, hosszúnadrágok, a kettő közötti hosszúságú háromnegyedes nadrágok, készülhetnek női vagy férfi betéttel, kantárral vagy anélkül is. A háromnegyedes nadrág egy nagyon hasznos átmeneti ruhadarab az őszi és a tavaszi időszakra, mert plusz komfortérzetet biztosít, de - ami ennél is fontosabb - a térdízületeknek nyújt védelmet a hűvösebb időjárás ellen. A hosszúnadrágok készülhetnek thermobéléssel is, téli időszakra tervezve. Télen még egy extra szélálló nadrágot is fel lehet húzni az alapöltözetre.
  • A felsőtestet illetően a réteges öltözködés a legfontosabb alapelv. Nyáron ez talán kevésbé fontos (de kevésbé nyári meleg napokon is jól jöhet például erdőben lefelé egy könnyű mellény), de ősszel, tavasszal, és főleg télen jól kell összeválogatni a bringás ruházatot. A legalsó réteg az aláöltözet, amelynek az a szerepe, hogy elvezesse az izzadságot a testünkről. Erre több egyéb különböző réteget lehet felvenni, de ami kifejezetten hasznos lehet, az a legkülső réteg, amely időjárástól függően lehet thermo vagy windstopper anyagból. Egy mellény például bármikor jól jöhet, hűvösebb, szeles időben legalább egy szélálló külső réteg, hidegebb időben pedig a thermofelső lehet a jó választás.
  • Átmeneti időjárás esetén a karmelegítő, lábmelegítő is jó szolgálatot tehet: még jobban variálhatóvá teszi az öltözéket.
  • Az esőkabát bármikor jól jöhet - főleg, ha kellőképpen picire összehajtható, mert ebben az esetben a mez zsebében is elfér.
  • A sisak alá nem célszerű télen sem vastag sapkát venni - kiváló kerékpáros sapkákat lehet kapni, amelyek védenek a hideg ellen, de a sisakot is fel lehet rá venni úgy, hogy az megfelelően is álljon.

Téli időszakban mire érdemes figyelni a kerékpáros ruházat kiválasztásakor?

Tartsa melegen az ízületeket
Tartsa melegen a hátat
Tartsa melegen az izmokat

Milyen elvárásoknak kell megfelelnie a kerékpározásra alkalmas ruházatnak? (Több jó válasz lehetséges)

Lehetőleg legyen rugalmas anyagból
Télen legyen minél vastagabb egy-egy réteg
Télen legyen minél vastagabb egy-egy réteg
Legyen könnyen variálható az öltözék

Mit nem szabad (és máskor sem ajánlott) viselni Bringásvándor táborban kerékpározás közben? (Több jó válasz lehetséges)

Papucsot
Napszemüveget
Kerékpáros kesztyűt
Szandált

A kerékpáros fejvédő és használata

Magyarországon a kerékpáros fejvédő, azaz a bringás bukósisak (figyelem: nem „kalap” vagy „sapka”!) egyetlen esetben kötelező a KRESZ szerint, de minden egyes megtett méter esetében ajánlott.

A sisak viselése a KRESZ szerint tehát egyetlen esetben – lakott területen kívül, 40 km/óra sebesség felett – kötelező, de minden esetben ajánlott. Mindezek mellett a Bringásvándor programban (és jelen képzési program gyakorlati képzési napjain is) a fejvédő viselése mindenki számára kötelező, aki kerékpáron ül!

Sokan mégsem szeretik felvenni a fejvédőt, például mert kényelmetlennek érzik viselését, ami sokszor akár igaz is lehet – de egy kis segítséggel mindenki ki tudja választani a számára megfelelő sisakot. Lássuk, milyen szempontokat kell figyelembe venni!

Sisakvásárlásra a legjobb analógia a cipővásárlás:

  • Szín | Ez nem vicc, valóban ez az egyik legfontosabb dolog; a cipőboltban is azt a cipőt vesszük le a polcról, amelyik tetszik. Akinek nem tetszik a sisak, amit viselnie kellene, abban rögtön lesz egy ellenérzés a dologgal szemben.
  • Kényelem | Illeszkedjen a sisak a viselőjének fejformájához; kényelmetlen cipőt sem fog senki megvásárolni.
  • Megfelelő méret | A kerékpáros sisakok különböző méretekben készülnek, amelyek a fejkörméretet veszik figyelembe, és XS/S/M/L/XL jelölésekkel segítenek eligazodni a gyártók a méretek között. Ahogy cipőből sem veszünk 42-es lábhoz 40-es vagy 44-es méretűt, úgy a fejvédőből is ki kell választani a megfelelő méretet.
  • Szellőzőnyílások mérete, száma | A több jobb: a több, nagyobb méretű szellőzőnyílás növeli a kényelemérzetet. Érdemes figyelni arra is, hogy legyen bogárháló a sisakban, így elkerülhetjük a nemkívánatos vendégeket a fejvédő alatt.
  • Szabványoknak való megfelelőség | A CE jelzést vagy az EN1078-es szabványnak való megfelelőségre utaló jeleket kell keresni a sisak belsejében.
  • Szavatossági idő | A sisak belsejében megtalálható a gyártás ideje (év, hónap); ez azért fontos, mert a gyártól általában 5-7 éves időtartamra ígérik a megfelelő védelmet. Ez azért van, mert a sisak anyaga idővel elöregszik, és ettől kezdve nem nyújt teljes körű védelmet.

A sisak megfelelő beállítása a következő fontos lépés:

  • Csak megfelelő méretű sisakot lehet jól beállítani!
  • A fejgyűrűt úgy kell beállítani, hogy ne legyen se túl szoros, se túl laza; ha előredöntjük úgy a fejünket, hogy a sisak nincs becsatolva, és nem esik le, akkor jól van beállítva a fejgyűrű.
  • A szíjaknak V alakban kell összeérniük mindkét oldalon a fül alatt.
  • Csak a becsatolt sisak véd meg egy nagyobb fejsérüléstől! A csatot bekapcsolva úgy érdemes beállítani a szíjat, hogy a szíj és állunk között egyujjnyi hely maradjon.

Megfelelően van beállítva a sisakod? Próbáld fel, nézz a tükörbe, és ha valami nem stimmel, javítsd ki! Fontos, hogy mindig jó példát mutassunk a gyerekeknek, így mindig vegyél fel sisakot bringázáshoz, és a sisak legyen is megfelelően beállítva.

A Bringásvándor programban a szervező MAKETUSZ minden résztvevőnek biztosít kerékpáros fejvédőt (sisakot). Minden útvonalon három méretből lehet választani; a sisakokat minden egyes turnust követően fertőtlenítik, ezt követően kerülhet csak következő viselőjéhez.

A kerékpáros fejvédő viselése a KRESZ szerint kötelező minden esetben.

Igaz
Hamis

A kerékpáros fejvédő viselése a KRESZ szerint kötelező...

lakott területen kívül közlekedve.
lakott területen belül közlekedve.
50 km/óra sebesség felett.
40 km/óra sebesség felett, lakott területen kívül közlekedve.

Körülbelül hány évig használható a gyártástól számítva egy kerékpáros fejvédő?

2-3 évig
5-7 évig
8-10 évig
3-4 évig

A kerékpáros fejvédő hevedereit úgy kell beállítani, hogy...

becsatolt állapotban az áll és a szíj között körülbelül egyujjnyi hely maradjon.
becsatolt állapotban az áll és a szíj között körülbelül kétujjnyi hely maradjon.
becsatolt állapotban szorosan simuljon a szíj az állra és az arcra.

Mire utal a CE jelzés a kerékpáros fejvédők esetében?

Az adott sisak Kínában készült.
Az adott sisak elsősorban cross-country felhasználásra ajánlott.
Megfelel az európai szabványoknak.

0 / 5

pontot gyűjtöttél össze

Jelvények

badge
badge
badge