Tananyagfejlesztés az Oktatási Hivatal megbízásából
Az Oktatási Hivatal megbízásából a BringaAkadémia csapata készítette el az elmúlt hónapokban a közösségi nevelés (osztályfőnöki) óra kerettantervéhez illeszkedő okostankönyveket, illetve akkreditált pedagógus-továbbképzési programot.

A 2023 nyarán elfogadott közösségi nevelés (osztályfőnöki) tanóra kerettanterve hangsúlyosan tartalmaz közlekedési ismereteket is, 5-6. és 7-8. évfolyamon 10-10 tanórás javasolt időkeretben. A BringaAkadémia csapatának jutott a feladat, hogy az adott kereteket az Oktatási Hivatal megbízásából megtöltse szakmai tartalommal, elkészítve a kapcsolódó okostankönyveket, amelyek a Nemzeti Köznevelési Portálon fognak megjelenni, illetve a 30 órás akkreditált online pedagógus-továbbképzés szakmai anyagát, amely a Pedagógiai Oktatási Központok kínálatában fog megjelenni 2024-től.
A fejlesztés során a fókusz mindvégig azon volt, hogy a célkorosztály számára elérhető közlekedési módokat (aktív és mikromobilitási eszközök, illetve közösségi közlekedés) a lehető legsokszínűbben mutassuk be, praktikus ismereteket is közvetítve a szabályismeret mellett.
Ennek megfelelően az okostankönyvek 10-10 fejezetet tartalmaznak, a következők szerint:
- 1. tanóra: ismerkedés a közlekedés különböző módjaival és eszközeivel (aktív és mikromobilitás kiemelten), a közlekedési szabályok és viselkedési elvárások betartásának elfogadtatása (együtt közlekedünk)
- 2-3. tanóra: gyalogos közlekedés alapvető szabályai, közlekedés rollerrel, e-rollerrel (konkrét szabályismeret + szituációk feldolgozása akár az utcán, akár pl. Google StreetView, akár saját fotók felhasználásával)
- 4-6. tanóra: kerékpáros közlekedés alapvető szabályai
- 7. tanóra: közösségi közlekedés, közlekedés utasként
- 8. tanóra: veszélyhelyzetek felismerése, baleset-megelőzés
- 9. tanóra: segélyhívás (szituációs gyakorlatok)
- 10. tanóra: utcai gyakorlás
- 1. tanóra: a közlekedés mint komplex rendszer (aktív és mikromobilitás ismétlés, multimodalitás, intermodalitás)
- 2. tanóra: Magyarország közúti, vasúti, kerékpáros infrastruktúrája
- 3. tanóra: gyalogos és kerékpáros útvonal tervezése
- 4. tanóra: utazástervezés közösségi közlekedéssel
- 5-7. tanóra: közlekedés kerékpárral és rollerrel (bonyolultabb szabályok és forgalmi helyzetek), kerékpár karbantartása
- 8. tanóra: láthatóság, útviszonyok stb.
- 9. tanóra: közlekedés során felmerülő konfliktushelyzetek és megoldásuk
- 10. tanóra: osztálykirándulás tervezése (menetrendi kereső, útvonaltervezők stb. + kerékpár karbantartása)
A kerettanterv és a tanórai ismeretek kiegészítik a technika és tervezés tantárgy ismeretanyagát, így magasabb óraszámban biztosítva a közlekedési ismeretek átadását, megalapozottabb tudást nyújtva a gyerekeknek az önálló közlekedéshez.
A kapcsolódó pedagógus-továbbképzési program teljes mértékben illeszkedik a kerettantervhez, illetve a tanórai felosztáshoz, a szükséges alapismeretek mellett módszertani segítséget is nyújtva az ismeretek átadádához. A "Közlekedésre nevelés" című képzési programot sikeresen teljesítő pedagógusoknak a Bringasuli képzésre jelentkezés esetén a nagymértékű átfedés miatt a 20 óra elméletet nem kell ismét teljesíteniük, elegendő a 10 órás gyakorlaton megjelenni, és teljesíteni a tanúsítvány megszerzéséhez.
Az okostankönyvek a következő linkeken érhetők el a Nemzeti Köznevelési Portálon: