GYIK - Bringasuli iskolai gyakorlati kerékpáros oktatási program
2025. március 12.
Számos kérdés érkezik hozzánk nap mint nap az Bringasuli iskolai gyakorlati kerékpáros oktatási programmal kapcsolatban, így az alábbiakban összegyűjtöttük a legfontosabb kérdéseket, válaszokat és fogalmakat.

Mikor lehet jelentkezni oktatónak a Bringasuli iskolai gyakorlati kerékpáros oktatási programba?
A meghirdetett jelentkezési időszakban.
Ki jelentkezhet Bringasuli oktatónak?
A Bringasuli iskolai gyakorlati kerékpáros oktatási program megvalósítására pedagógusok (tanítók, bármely szakos pedagógusok) jelentkezését várjuk.
Intézmények is jelentkezhetnek a Bringasuli iskolai gyakorlati kerékpáros oktatási programban való részvételre?
Nem, pedagógusok egyéni jelentkezését várjuk, ugyanakkor egy intézményből több pedagógus is jelentkezhet.
Nem vagyok pedagógus, jelentkezhetek Bringasuli oktatónak?
Nem, jelenleg csak pedagógusok (tanítók, bármely szakos pedagógusok) jelentkezését várjuk a programba.
Nem végeztem még el a Bringasuli képzést, jelentkezhetek oktatónak?
Igen, a jelentkezésnek nincs semmi akadálya, azonban a programba való belépésig elk ell végezni a Bringasuli képzést.
Elvégeztem korábban a Bringásvándor (Kerékpáros vándortábor-vezető) akkreditált pedagógus-továbbképzési programot, ez megfelel a programban való részvételhez?
Nem, csak a Bringasuli akkreditált pedagógus-továbbképzési program sikeres elvégzését követően lehet csatlakozni a programhoz.
Elvégeztem korábban a BringaAkadémia akkreditált pedagógus-továbbképzési programot, ez megfelel a programban való részvételhez?
Nem, csak a Bringasuli akkreditált pedagógus-továbbképzési program sikeres elvégzését követően lehet csatlakozni a programhoz.
A Bringasuli képzésre jelentkezés egyben jelentkezés a Bringasuli iskolai gyakorlati kerékpáros oktatás programban való részvételre is?
Nem, külön kell jelentkezni a képzésre és a programban való részvételre.
Nincs a programban rész vevő gyerekeknek és az iskolának sem kerékpáros fejvédője, mi a teendő?
A program idejére korlátozott számban tudunk biztosítani (kölcsönözni) sisakokat, amit egy online formanyomtatvány segítségével lehet igényelni.
Milyen adminisztrációs kötelezettségekkel jár a programban való részvétel?
Minden foglalkozást követően a megadott határidőn belül fel kell tölteni a Google Drive felületre 5 darab, a foglalkozáson készült fotót, illetve ki kell tölteni a jelenléti ívet és a beszámoló sablont.
Olyan gyermek jelentkezett a programban való részvételre, aki nem tud kerékpározni, mi a teendő?
A Bringasuli program arra épít, hogy alapvető kerékpáros tudással rendelkező gyerekek jelentkeznek a programba, egyéni fejlesztésre nincs lehetőség a foglalkozások során, így aki nem tud kerékpározni, nem tud részt venni a programban.
Nincs a programban rész vevő gyerekeknek és az iskolának sem kerékpárja, mi a teendő?
Kerékpár biztosítására a program keretei között nincs lehetőségünk, így aki nem rendelkezik kerékpárral, nem tud részt venni a programban.
Egyéni vállakozóként beléphetek Bringasuli oktatónak a programba?
Nem, a finanszírozás kötöttségei miatt csak megbízási jogviszony létesítése áll módunkban természetes személyekkel.
Az alábbiakban azokat a fogalmakat gyűjtöttük össze, amelyek ismerete elengedhetetlen a Bringasuli iskolai gyakorlati kerékpáros programban való részvételhez.
Bringasuli 2 szint
Azok a gyerekek, akik korábban sikeresen részt vettek az alapszintű Bringasuli oktatásokon, Bringasuli 2 foglalkozásokba is bevonhatók a Bringasuli oktató belátása szerint. A Bringasuli 2 foglalkozások során az udvari foglalkozásokon a résztvevők az alapszintűnél bonyolultabb feladatok, játékok segítségével fejlesztik tovább tudásukat, míg az utcai foglalkozásokon bonyolultabb forgalmi helyzetekkel ismerkednek meg. A Bringasuli oktatónak a Bringasuli 2 foglalkozások szervezését megelőzően részt kell vennie a Bringasuli 2 tréningen.
Bringasuli 2 tréning
A Bringasuli 2 foglalkozások szervezésének és megvalósításának előfeltétele a részvétel a Bringasuli 2 tréningen. A tréningen a korábban megismert játékos feladatokon felül új, bonyolultabb feladatok kerülnek bevezetésre, illetve összetettebb forgalmi helyzetek kerülnek bemutatásra.
Bringasuli honlap
A www.bringasuli.hu címen elérhető honlapon számos hasznos tartalom található az elméleti tudás megalapozásához, illetve az utcai foglalkozásokra való felkészüléshez. A Bringasuli honlapon található tartalmakat részben a mintatantervben szereplő foglalkozásokon, részben otthoni munka során tudják használni a tanulók. A Bringasuli képzés online tananyaga is a Bringasuli honlapon érhető el a képzésen részt vevő pedagógusok számára.
Bringasuli képzés
A Bringasuli programban való részvétel előfeltétele a Bringasuli 30 órás akkreditált pedagógus-továbbképzési program sikeres teljesítése. A képzésről itt érhetőek el információk: https://bringasuli.hu/hu/kurzusok/9; az aktuális képzésekről a www.bringasuli.hu oldalon teszünk közzé információkat.
Bringasuli munkafüzet
A programot koordináló Bringakultúra Egyesület minden, a programban részt vevő gyermek, illetve Bringasuli oktató számára Bringasuli munkafüzetet biztosít, amelyet részben a mintatantervben szereplő foglalkozásokon, részben otthoni munka során tudnak használni a tanulók.
Bringasuli oktató
Bringasuli oktatónak minősül az a pedagógus az aktuális program keretei között, aki a programba való belépést megelőzően sikeresen elvégezte a Bringasuli képzést, illetve megbízási szerződéssel rendelkezik az aktuális program helyi megvalósítására.
Célcsoport
A Bringasuli programban 4-6. évfolyamos gyerekek vehetnek részt. Ez alól kivétel a Bringasuli 2 szint, amelybe 7. évfolyamos tanulók is bevonhatóak abban az esetben, ha korábban sikeresen részt vettek az alapszintű Bringasuli foglalkozásokon.
Csoport
A Bringasuli programban 12 fős csoportokkal dolgoznak az oktatók. Az utcai foglalkozásokon legfeljebb 6 fős csoportok részvétele megengedett (ez alól kivételt jelent az az eset, amikor egy intézményben két oktató együtt tudja megszervezni az utcai foglalkozást a 12 fős csoportnak).
Dokumentáció
Az iskolai Bringasuli gyakorlati kerékpáros foglalkozásokat a programban részt vevő Bringasuli oktatók kötelesek az előírt rendszer (tartalom és határidők) szerint dokumentálni. A dokumentációhoz a sablonokat a programot koordináló Bringakultúra Egyesület biztosítja az erre a célra hozott Google Drive mappában (saját mappa).
Eszközök
A Bringasuli udvari foglalkozásokhoz elegendő 25-30, míg a Bringasuli utcai foglalkozásokhoz 10 darab tányérbója, melynek biztosítása a Bringasuli oktató, illetve a fogadó intézmény feladata.
Helyszín
A Bringasuli udvari foglalkozásokhoz egy legalább 20×30 méteres terület szükséges, ennek biztosítása a Bringasuli oktató, illetve a fogadó intézmény feladata. A Bringasuli utcai foglalkozások alacsony forgalmú utcákon, valós forgalmi körülmények között zajlanak; a helyszín kiválasztása a Bringasuli oktató feladata a Bringasuli képzésen tanultak alapján.
Hírlevél
A programot koordináló Bringakultúra Egyesület rendszeresen hírlevelet küld a programban részt vevő Bringasuli oktatóknak, amelyekben az aktuális események mellett tájékoztatást nyújt az aktuális teendőkről, határidőkről is.
Jelentkezés
A Bringasuli programba oktatónak jelentkezni a jelentkezési időszakban, a tájékoztatóban megadott módon (egy kérdőív kitöltésével) lehet.
Kapcsolattartás
A kapcsolattartás a programot koordináló Bringakultúra Egyesület és a Bringasuli oktató között elsődlegesen e-mail formájában történik.
Képzés
Lásd Bringasuli képzés.
Közös mappa
A program dokumentációjára létrehozott Google Drive mappában az úgynevezett közös mappa használ azon dokumentumok tárolására, amelyeket a a programot koordináló Bringakultúra Egyesület tölt fel a mappába, és a Bringasuli oktatók mindennapi munkáját segítik (pl. mintatanrend, programkommunikációs útmutató stb.)
Megbízási díj
A programban részt vevő Bringasuli oktatók a programkövetelmények (Bringasuli gyakorlati kerékpáros foglalkozások megszervezése és előírás szerinti dokumentációja) igazolt teljesítését követően csoportonként számolt megbízási díjra jogosultak, melynek összege a megbízási szerződésben meghatározott összeg (2025 tavaszán nettó 72 000 forint).
Megbízási szerződés
A programot koordináló Bringakultúra Egyesület és a programban részt vevő Bringasuli oktató jogait és kötelezettségeit, továbbá a megbízási díj mértékét a megbízási szerződés szabályozza.
Mintatanterv
A Bringasuli iskolai gyakorlati kerékpáros foglalkozások a Bringasuli képzésen megismert módszertan szerint zajlanak az iskolában. A Bringasuli oktatók munkáját segíti a programot koordináló Bringakultúra Egyesület által biztosított mintatanterv, amely azokat az elemeket tartalmazza, amelyeknek az egyes foglalkozások programjában mindenképpen szerepelniük kell.
Módszertan
A Bringasuli foglalkozások a Bringasuli képzésen megismert módszertan szerint zajlanak. A programot koordináló Bringakultúra Egyesület az egységes módszertan alkalmazása érdekében mintatantervet, pályarajzokat stb. biztosít a Bringasuli oktatók számára.
Oklevél
A programban sikeresen részt vevő gyerekek annak elvégzéséről oklevelet kapnak, melyet a programot koordináló Bringakultúra Egyesület biztosít a Bringasuli oktatóknak.
Oktató
Lásd: Bringasuli oktató
Plakát
A programot koordináló Bringakultúra Egyesület a program helyi kommunikációjának elősegítése végett plakátokat biztosít a Bringasuli oktatóknak.
Programkommunikáció
A programot koordináló Bringakultúra Egyesület kommunikációs útmutatót biztosít a programban részt vevő Bringasuli oktatóknak azokra az esetekre, ha a fogadó intézmény kommunikálni kíván a programról, illetve ha helyi, regionális vagy egyéb médiától megkeresés érkezik a programmal kapcsolatban az oktatóhoz.
Programzáró kérdőív
Az iskolai foglalkozások megvalósítását követően a Bringasuli oktató feladatai közé tartozik a programzáró kérdőív kitöltése is, mely a programmal kapcsolatos visszajelzések elsődleges formája.
Saját mappa
A program dokumentációjára létrehozott Google Drive mappában minden Bringasuli oktató rendelkezik egy úgynevezett saját mappával, amelyben a program előírt dokumentációjához szükséges fájl(ok) található(ak). Szintén a saját mappába tölti fel minden Bringasuli oktató a foglalkozásokon készült fényképes dokumentációt.
Szerződés
Lásd: megbízási szerződés.
Szülői beleegyező nyilatkozat
Szülői beleegyező nyilatkozatra a programot koordináló Bringakultúra Egyesületnek nincs szüksége a gyerekek programba való bevonására, azonban ha az intézmény saját belső szabályzata ezt előírja, úgy a Bringasuli oktató feladata beszerezni azt minden, a programban részt vevő gyermek gondviselőjétől.
Udvari foglalkozás
A Bringasuli programban kétféle foglalkozás szerepel a mintatantervben. Az udvari (közúti forgalomtól elzárt környezetben szervezett) foglalkozásokon a gyerekek játékos feladatok segítségével fejlesztik kerékpáros tudásukat, egyben készülnek fel a valós forgalmi körülmények között történő gyakorlásra. Az udvari foglalkozásokon a teljes, 12 fős csoport együtt vesz részt.
Utcai foglalkozás
A Bringasuli programban kétféle foglalkozás szerepel a mintatantervben. Az utcai foglalkozásokon valós forgalmi körülmények között gyakorolják a gyerekek a mindennapi kerékpáros közlekedésben előforduló forgalmi helyzeteket (pl. elindulás, megállás, bekanyarodás stb.). Az utcai foglalkozásokon a gyerekek kis, legfeljebb 6 fős csoportokban vesznek részt (ez alól kivételt jelent az az eset, amikor egy intézményben két oktató együtt tudja megszervezni az utcai foglalkozást a 12 fős csoportnak).